Skrýt

Beta karoten je účinný jako ochrana před slunečním zářením: výsledky metaanalýzy

Podávání tobolek s obsahem beta karotenu může chránit pleť při nadměrném slunění, a čím delší je období podávání beta karotenu, tím vyšší je ochrana, říkají výsledky nové metaanalýzy.

25.3.2009

Podle metaanalýzy sedmi studií, uveřejněné v časopise Photochemistry and Photobiology bylo k dosažení ochranného účinku zapotřebí deseti týdnů podávání doplňku stravy s obsahem betakaroténu.

„Tato metaanalýza naznačuje, že podávání betakaroténu u lidí je účinné při poskytování ochrany proti reakcím pleti po nadměrném slunění“, napsali Wolfgang Kopcke z Univerzitní nemocnice v Munsteru a Jean Krutmann z University Heinricha Heineho v Dusseldorfu.

„Tato pozorování zdůrazňují, že systémová fotoprotekce betakaroténem je naprosto odlišná od té, které je dosaženo místně aplikovanými ochrannými prostředky“, dodávají.

Kopcke a Krutmann hledali v literatuře studie s podáváním betakaroténu za účelem ochrany člověka proti slunečnímu záření. Takových studií bylo celkem sedm.

Metaanalýzou bylo prokázáno, že karotenoidy mohou poskytnou ochranu proti důsledkům nadměrného slunění a že k dosažení tohoto efektu je potřeba je užívat nejméně deset týdnů.

Navíc, s každým dalším měsícem podávání stupeň ochrany vzrostl, dodávají Kopcke a Krutmann.

„Tato pozorování zdůrazňují, že systémová fotoprotekce betakaroténem se liší od té, které je dosaženo lokálně aplikovanými prostředky pro ochranu při opalování“, napsali. „Zatímco správné použití ochranných přípravků poskytuje ochranu proti rozvoji reakce na slunění během minut po aplikaci, betakaroténem navozená fotoprotekce se vytváří jen pomalu během několika týdnů podávání“.

Zodpovědně zdůrazňují, že karotenoidy nenahrazují topické přípravky s ochranným faktorem, zejména při nadměrném vystavování těla slunečnímu záření, ale mohou působit jako jejich doplněk. Ochranný faktor (SPF) betakaroténu se v nejlepším případě pohybuje kolem 4, řekli.

„Topická aplikace ochranných přípravků a systémová fotoprotekce betakaroténem si nejsou navzájem si konkurující strategie, které by se měly snažit nahradit jedna druhou, ale naopak se navzájem doplňují a měly by se kombinovat“, napsali Kopcke s Krutmannem.

„Z tohoto pohledu používání betakaroténu může poskytnout základní, celodenní ochranu proti slunečnímu záření pro celý povrch těla, zatímco topickou aplikaci ochranných přípravků je možno použít jako doplnění, zejména v případě, že člověk předpokládá zvýšené vystavení určitých partií pleti UV záření“.

Mechanismus

Výzkumníci říkají, že přesný mechanismus účinku betakaroténů při ochraně proti slunečnímu záření není zatím znám, i když se nabízí lákavá domněnka, že za tím může být jejich antioxidační aktivita. Při expozici UV záření, zejména UV-B paprskům, se v kůži vytvářejí volné kyslíkové radikály, které mohou vést k oxidativnímu stresu, známému jako „urychlovač procesu stárnutí pleti“. Betakarotén dokáže tyto volné kyslíkové radikály zneškodnit a tím poskytnout pleti ochranu.

Kopcke a Krutmann ale naopak předpokládají jiný mechanismus: betakarotén může zasahovat do rozdílných signálních drah, vycházejících z DNA po jejím zasažení UV-B paprsky.

„Účinnost betakaroténu při předcházení poškození z nadměrného slunění tak může být alternativně vysvětlena jeho schopností zasáhnou do jedné nebo několika těchto signálních drah“, uzavírají.

Zdroj:

Photochemistry and Photobiology
Volume 84, Issue 2, Page 284-288, doi: 10.1111/j.1751-1097.2007.00253.x
"Protection from Sunburn with beta-carotene - A meta-analysis"
Authors: W. Kopcke and J. Krutmann

 

Diskuse

Počet reakcí: 0 | poslední: 1.1.1 0:00:00

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuseFacebook výhody