Skrýt

Vitaminy skupiny B mohou předcházet slepotě žen

Nová studie potvrdila, že kombinace kyseliny listové, vitaminů B6 a B12 může snižovat riziko věkem podmíněné makulární degenerace u žen o 34 %.

8.4.2009

Dle randomisované, dvojitě zaslepené klinické studie, které se zúčastnilo 5 442 žen ve věku  od 40 let, vede podávání  kombinovaného doplňku obsahujicího vitaminy skupiny B ke 41 % snížení vizuálně závažné věkem podmíněné makulární degenerace (AMD).

Věkem podmíněná makulární degenerace (AMD) je degenerativní onemocnění sítnice, které způsobuje ztrátu centrálního vidění a zanechává pouze periférní vidění. 

Tato studie byla postavena na závěrech předchozích studií, které udávaly vzájemný vztah mezi AMD a hladinou homocysteinu v krvi, spojovanou s dysfunkcí vnitřní epitelové vrstvy cév. K tomu bylo ještě přidáno sledování, že suplementace vitaminy B6, B12 a kyselinou listovou  může snižovat hladinu homocysteinu v krvi a tím zvrátit tuto dysfunkci cév.

Studie se zúčastnily ženy s onemocněním srdce nebo ženy s alespoň 3 rizikovými faktory onemocnění. U 96 % těchto žen nebyla na počátku studie zjištěná makulární degenerace . Ženy byly náhodně rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina dostávala placebo a druhá skupina kombinaci kyseliny listové (2,5 mg/d), vitaminu B6 (50 mg/d) a vitaminu B12(1 mg/d).

Za 7,3 let intervence a následného sledování výzkumníci zaznamenali 137 nových případů AMD, ze kterých bylo 70 vizuálně závažných. Doplňování kombinace vitaminu skupiny B bylo spojeno se 34% snížením rizika AMD a se 41 procentním snížením rizika vizuálně závažné věkem podmíněné makulární degenerace.

Zdroj:

Archives in Internal Medicine
2009, Volume 169, Issue 4, Pages 335 - 341

"Folic acid, Pyridoxine and Cyanocobalamin Combination Treatment and Age-Related macular Degeneration in Women: The Women's  Antioxidant and Folic Acid Cardiovascular Study"

Authors: W.G.Christen, R.J. Glynn, E.Y. Chew, C.M. Albert, J.E. Manson

Diskuse

Počet reakcí: 0 | poslední: 1.1.1 0:00:00

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuseFacebook výhody