Skrýt

Koenzym Q 10 může posílit kvalitu spermií

Koenzym Q10
Studie, ve které se podával koenzym Q10 se zjistilo, že koenzym Q10 může zlepšit pohyblivost a hustotu spermií u neplodných mužů.

Koenzym Q10 má vlastnosti podobné vitaminům, ale jelikož je syntetizován v těle, tak není mezi vitaminy zařazen. Koenzym Q 10 je koncentrován v mitochondriích a hraje důležitou roli v produkci chemické energie.

24.7.2009

Kvalita spermií byla spojená s hladinou oxidačního stresu, aby se mohlo posoudit, zdali hladina koenzymu Q 10 může příznivě ovlivnit kvalitu spermií. Studie se zúčastnilo 212 neplodných mužů, kteří byli náhodně rozděleni do skupin dostávajících koenzym Q 10 (300 mg, Kaneka, Japonsko) nebo placebo po dobu 26 týdnů.

Bylo zaznamenáno zlepšení jak hustoty spermií, tak zlepšení jejich pohyblivosti. Pozitivní vliv byl také shledán v počtu spermií. Následné analýzy poukázaly na zvýšení procenta správných forem spermií.  A v neposlední řadě bylo zaznamenáno zvýšení akrozomové reakce o 100% ve skupině dostávající koenzym Q 10 ve srovnání s 1% zvýšením v placebo skupině. Akrozomová reakce pomáhá vniknutí spermie do vajíčka. Ještě je netná studie zaměřující se na vliv koenzymu Q 10 na stupeň plodnosti.

Zdroj:
The Journal of Urology
Volume 182, Issue 1, pages 237-248

"Efficacy of Coenzyme Q10 on Semen Parameters, Sperm Function and Reproductive Hormones in Infertile Men"

Autor: M.R. Safarinejad  

Diskuse

Počet reakcí: 0 | poslední: 1.1.1 0:00:00

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuseFacebook výhody