Skrýt

Ženšen - rostlina věčného mládí

Ženšen pochází ze sibiřské tajgy přímořského a vladivostockého kraje, severu Číny a Koreje. Jeho pěstování je velmi obtížné, poněvadž kořen lze na plantážích sklízet až po čtvrtém roce, doporučuje se však sklízet kořeny starší šesti let i později.

9.1.2009

Ženšen pochází ze sibiřské tajgy přímořského a vladivostockého kraje, severu Číny a Koreje. Jeho pěstování je velmi obtížné, poněvadž kořen lze na plantážích sklízet až po čtvrtém roce, doporučuje se však sklízet kořeny starší šesti let i později.

Tato rostlina se dožívá stáří až několika staletí. Ženšen má český název Všehoj léčivý, často je také nazýván kořenem života. Je to vytrvalá rostlina asi půl metru vysoká, který má čtyři až pět dlouho řapíkatých listů. Listy se skládají z pěti lístků a mají podobný tvar jako Kaštan koňský. Ženšen kvete malými oboupohlavními květy, světle zelené barvy. Z květů se později vyvíjí zelené, bobulovité plody a v létě se zabarvují do jasně červené barvy. Kořen ženšenu často svým tvarem připomíná lidskou postavu.

Léčivou drogou je kořen, někdy i list. K hlavním obsahovým látkám této byliny patří ginsenosidy, celkem jich existuje třináct druhů. Panax ginseng obsahuje panaxany, což jsou látky, které pomáhají posilovat imunitní systém těla. Všehoj léčivý je velký harmonizér a antistresor, který pomáhá organizmu vyrovnat se s dlouhodobým psychickým zatížením.

Pomáhá posilovat koncentraci, zbystřuje smysly, chrání před vyčerpáním a selháním adaptačních mechanismů. Někteří sportovci a kulturisté užívají ženšenové přípravky ke zvýšení fyzické odolnosti. Ženšen může také pomoci při úpravě impotence, tím, že zlepší erekci, poněvadž má schopnost rozšiřovat cévy.

Diskuse

Počet reakcí: 0 | poslední: 1.1.1 0:00:00

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuseFacebook výhody