Skrýt

Vitaminy skupiny B mohou poskytnout úlevu od migrény

Suplementace* vitaminy B6 a B12 a kyselinou listovou může snížit frekvenci, vážnost migrény a invaliditu způsobenou výskytem migrény.

Zvýšená hladina homocysteinu se vyskytuje u některých lidí s mutací genu C677T a vede ke zvýšené citlivosti na ataky migrény.

24.7.2009

Výzkumníci z Genomic Research Centrer (GRC) vybrali 52 lidí, u kterých byla diagnostikovaná migréna s výskytem aury. Účastníci byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedná skupina dostávala vitaminové doplňky obsahující 2 mg kyseliny listové, 25 mg vitaminu B6 a 400 mcg vitaminu B12. Druhá skupina dostávala placebo.

Výsledky ukázaly 39% snížení hladiny homocysteinu ve srovnání s počáteční hladinou a statisticky významné snížení hladiny homocysteinu v porovnání s placebem. 

Suplementace byla také spojena se snížením prevalence neschopnosti způsobené migrénou z 60 % na počátku studie na 30 % po 6 měsících.

Redukce frekvence bolestí hlavy a závažnosti bolesti byla také pozorována u skupiny užívající vitaminy skupiny B. 

Zdroj:
Pharmacogenetics and Genomics
"The effects of vitamin supplementation and MTHFR (C677T) genotype on homocysteine-lowering and migraine disability"

Authors: R. Lea, N. Colson, S. Quinlan, J. Macmillan, L. Griffiths.

* Suplementace je doplňování stravy o zdraví prospěšné mikroelementy, které ve stravě chybí nebo v ní nejsou v dostatečné míře zastoupeny.

Diskuse

Počet reakcí: 0 | poslední: 1.1.1 0:00:00

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuseFacebook výhody