Skrýt

Konzumace tučných ryb může snížit riziko srdečního selhání u mužů

Omega 3 mastné kyselinyDle nové studie z Británie a Švédska jedna porce tučných ryb týdně může snížit riziko selhání srdce u mužů. 

Omega 3 mastné kyseliny, mezi nejvýznamnější patří dokosahexaenová kyselina(DHA) a eikosapentaenová kyselina (EPA), byly spojeny s širokou škálou zdravotních benefitů,  včetně snižování rizika kardiovaskulárního onemocnění  a určitých typů rakoviny, dobrým rozvojem dítěte během těhotenství, zdravím kloubů a zlepšováním chování a nálady.

24.7.2009

Studie se zúčastnilo 39 367 švédských mužů ve věku 45 – 79 let, studie proběhla v létech 1998 – 2004. Muži neměli v předchozí anamnéze srdeční onemocnění a cukrovku. V průběhu studie se u 597 mužů rozvinulo srdeční selhání, 34 mužů zemřelo.

Výhody konzumce tučných ryb jsou spojeny s obsahem omega 3 mastných kyselin v rybách , uvádějí výzkumníci z Beth Israel Deaconess Medical Center a z Karolinska Institute ve Švédsku v European Heart Journal. Vyšší příjem omega 3 mastných kyselin z mořských ryb byl spojen se snížením rizika selhání srdce o 33 % . Dřívější studie prokázaly, že tučné ryby a omega 3 mastné kyseliny pomáhají bojovat proti řadě rizikovým faktorům onemocnění srdce, jako snížení triglyceridů a snižení krevního tlaku, tepové frekvence  a proměnlivosti tepové frekvence, uvedl hlavní autor Emily Levitan, PhD.

Kromě trendu snižování rizika srdečního selhání u mužů konzumujících jednu porci tučné ryby týdně, muži, kteří konzumovali přibližně 0,36 g omega 3 mastných kyselin měli o 33 % méně pravděpodobný výskyt srdečního selhání než muži, kteří konzumovali málo nebo žádné omega 3 MK.

Zdroj: European Heart Journal
Published online, doi: 10.1093/eurheartj/ehp111

"Fish consumption, marine omega 3 fatty acids, and incidence of heart failure: a population-based prospective study of middle-aged and elderly men."

Authors: E.B. Levitan, A. Wolk, M.A. Mittleman

Diskuse

Počet reakcí: 0 | poslední: 1.1.1 0:00:00

Buďte první, kdo vloží svůj názor do diskuse.

Vstoupit do diskuseFacebook výhody